בחירת מסלול פנסיה – אחת ההחלטות המשמעותיות בפרישה!

בעת פרישה על הפורש/ת להחליט כיצד הוא מנצל את תקרת הפטור ממס המוקצה לו – לטובת הפיצויים, הקצבה, היוון קצבה או כל שילוב ביניהם.

במידה והחליט על משיכה של קצבה מכספו הרי שכעת עליו לבחור באיזה מסלול למשוך את הפנסיה: על הפורש/ת להחליט במועד פרישתם מה תהיה התקופה המובטחת של תשלומי הקצבה, אם בכלל, ואיזו קצבה להותיר אחרי התקופה המובטחת.
כאן המקום להבהיר כי הקצבה לפורש תמיד תהיה לכל ימי חייו והאפשרויות השונות נוגעות למה יקרה לאחר פטירתו.
לבחירה זו שיבצע הפורש יש השפעה על גובה הפנסיה שיקבל לכל ימי חייו.

ככל שהתקופה המובטחת ארוכה יותר, וככל ששיעור הקצבה שיבחר להשאיר לזוגתו אחריו גבוה יותר, כך תקטן הפנסיה שיקבל הפורש מדי חודש.

מסלולי פנסיית הזקנה רבים ומגוונים, ומאפשרים לפורש/ת לבחור מסלול התואם את צרכיו ומאפייניו האישיים.

כך לדוגמה, מקרה שבו לשני בני הזוג פנסיה משל עצמם, שונה ממקרה שבו רק לאחד מבני הזוג יש פנסיה; מקרה שבו המצב הבריאותי תקין, שונה ממקרה בו יש בעיה בריאותית; מקרה שבו ישנם נכסים והכנסות נוספות, שונה ממקרה בו ההכנסה היחידה היא הפנסיה הצפויה, ועוד משתנים רבים נוספים.
 

בבחירת מסלול הפנסיה על הפורש/ת להחליט בין שתי חלופות עקרוניות:
(1) מסלול הכולל תקופה מובטחת של קצבאות (60-240 קצבאות), ולאחר התקופה המובטחת שיעור פנסיה נוסף לבת הזוג לכל ימי חייה.
(2) מסלול שאינו כולל תקופה מובטחת של קצבאות אך כולל שיעור פנסיה לבת הזוג לאחר לכל ימי חייה.
כאמור, בחירת מסלול ללא תקופה מובטחת (אפשרות 2) יניב לפורש/ת פנסיה גבוהה לעומת החלופות האחרות, אולם בבחירה במסלול ללא הבטחה יכול להיווצר מצב בו החיסכון ירד לטמיון במקרה בו הפורש הלך לעולמו מספר שנים בודדות לאחר הפרישה, ואשתו הלכה לעולמה זמן קצר לאחר מכן.

מנגד, אם יחיה אותו פורש שנים רבות וכן רעייתו תאריך ימים אף אחריו, הרי שהבחירה במסלול ללא הבטחה הניבה להם פנסיה גבוהה לשנים רבות, שאפשר שהצטברה לכדי יותר מהסכום אותו צבר בקרן הפנסיה בשנות עבודתו.

מה למדנו? שערב הפרישה לגמלאות, עומדות בפני הפורש דילמות רבות, ביניהן באיזה מסלול פנסיה לקבל את קצבתו החודשית.

חלק מתפקידו של מתכנן הפרישה היא לסייע לפורש לבחור במסלול הפנסיה המתאים לו ולמשפחתו בצורה הטובה ביותר, תוך הצגת המשמעות של הבחירה המסוימת על גובה הקצבה מחד, ועל מניעת אובדן החיסכון מנגד. בחירה נכונה תבטיח לכם שקט נפשי ורווחה כלכלית.

שוב אדגיש שעל החלטותינו ברגע פרישה יש השלכות מרחיקות לכת על יכולתנו לחיות בכבוד ובביטחון לאורך שנים בתקופת הפנסיה. כל החלטה שתתקבל בנושא מיסוי ופרישה – הינה החלטה בלתי הפיכה!
באמצעות תכנון מס מקצועי תחסוך כסף רב בתשלומי המס על מענקי הפרישה והקצבה החודשית וכן במימוש הזכויות והטבות המס המגיעות לך על פי החוק גם בתקופה שלאחר הפרישה.

 

פורשים בקרוב? הצטרפו אלינו למפגש zoom ביום שישי ה-05.06.20 בשעה 10:00

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.