האם יעוץ השקעות בבנק כדאי?

לא אחת פונים אלינו ללקוחות ושואלים לגבי כדאיות ניהול תיק ההשקעות בבנק, ואחת השאלות שמטרידות את מנוחתם נוגעת לאובייקטיביות של הניהול ואיכות תוצאותיו.

על מנת לשתף את כלל לקוחותינו בתובנות שרכשנו במהלך השנים החלטנו לכתוב מאמר זה!
 

כדאיות ניהול התיק אצל יועצי ההשקעות בבנק נבחנים בארבעה אספקטים:

  • נוחות
  • עלות ויעילות
  • אובייקטיביות
  • מחויבות ללקוח
  • איכות – מבחן התוצאה

אין ספק שהכי קל, נוח ויעיל עבורנו זה לנהל את הכסף הפנוי שלנו בסניף הבנק הקרוב למקום מגורנו. אחרי הכול הבנק הוא מוסד שנועד לנהל כסף, הוא מרכז את כל הכספים שלנו לרבות הקצאת אשראי, הלוואות משכנתאות. ניתן לעקוב באינטרנט אחר הצבירות בחשבונותינו לרבות בתיק ההשקעות שלנו.

כל פעולה של קנייה ומכירה של מוצרים פיננסיים מותירה לבנק עמלה ממוצעת של 25% כך שעודף פעולות בחשבון ההשקעות מייצרות הכנסה לבנק. העמלה המוזרה ביותר היא "עמלת משמרת" שנולדה אי שם בשנות החמישים כאשר היו מנפיקים ומטביעים על נייר תעודות אג"ח ומניות והבנק שמר אותם בכספות. למרות שניהול תיק השקעות הוא ברובו וירטואלי עדיין הבנק מחייב אותנו בעמלות משמרת עד 0.8% לשנה. בפועל עלות ניהול תיק ההשקעות מגיע לכדי מחצית האחוז בשנה. כמעט בלתי אפשרי להפריד באופן מדויק את עמלות ניהול התיק. דוגמא נוספת קשורה ברכישת קרנות נאמנות בתיק ההשקעות המייצרת לבנק עמלת הפצה מיוחדת.

יש להדגיש כי הבנק הוא מוסד פיננסי למטרות רווח. הבנק מדרג את לקוחותיו על פי הפעילות העסקית המייצרת הכנסה לבנק (עמלות, אשראי והלוואות, משכנתאות וכרטיסי אשראי וכו'.) יועץ ההשקעות, שהוא עובד שכיר בבנק, פועל במסגרת הנחיות והוראות של הנהלת הבנק ונמדד על פי יעדים וההכנסות שהוא מייצר לבנק. חשוב לדעת כי יועץ ההשקעות בסניף שלנו אינו רשאי לבצע פעולת רכישה או מכירה מבלי שקיבל מלכתחילה אישור לכך מהלקוח. ברוב המקרים הידע של הלקוח בשוק ההון מוגבל ביותר והוא נשען על מקורות מידע גלויים. בעצם העברת תיק ההשקעות לניהול יועץ בבנק הכוונה לשכור שרותיו של מישהו אובייקטיבי ומקצועי. הפניות התכופות של יועץ ההשקעות ללקוח בכל עת שנדרש לרכוש נייר זה או אחר לעיתים יוצרת אשליה אצל הלקוח שהיועץ בבנק "עובד בשבילו." מחקרים מראים שריבוי פעולות מכירה וקנייה בתיק שלנו גורע מהתשואה, ההמלצה היא לשמור על האסטרטגיה שלנו לאו רך זמן ולא לשנותה בתכיפות גבוהה.

לאחר שבחנו עשרות תיקים בשנים האחרונות אל מול מדד יחס לא מצאנו אף לא יועץ השקעות אחד שהצליח להכות את מדדי היחס. כלומר רכישת תעודות סל היו מותירות בידי המשקיע תשואה גבוהה ברבה יותר מזו שהושגה לו. יש להדגיש כי יועץ ההשקעות אינו משקף מחשבה עצמאית ויצירתית והוא נתון לפיקוח ולבקרה הדוקים ממנהליו מה שמגביל את יכולותיו בכל מקרה נדגיש שבמבחן התוצאה ייעוץ השקעות אינו עושה טוב לתיק ההשקעות של הלקוח.

המסקנה שלנו היא – נהלו את כספכם באמצעות רכישת תעודות סל ומדדים ולחילופין באמצעות מנהל תיק השקעות שמחויב לשמור על האינטרסים שלכם.

יש לכם שאלות על תכנון פיננסי? רוצים לדבר עם מתכנן פיננסי? השאירו פרטים בטופס מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.