האם קרנות הפנסיה יצלחו את משבר הקורונה

קרן פנסיה היא מכשיר החיסכון הפנסיוני הנפוץ ביותר בישראל שנועד בסופו של דבר לשלם לנו קצבה בגיל הפרישה. בתוך קרן הפנסיה מובנים שני כיסויים נוספים, הראשון הינו נכות והשני הינו שארים.

בשנים האחרונות האוצר נקט במספר פעולות להעלאת קרנן של קרנות הפנסיה:

1. קביעה של קרנות ברירת מחדל עם דמי ניהול אפסיים המאפשרות הצטרפות ללא הצהרת בריאות.

2. אפשרות לנייד צבירות ממוצרים אחרים כגון ביטוחי מנהלים וקופות גמל, לתוך קרנות הפנסיה ומשיכת קצבה מיידית.

3. מיולי 2017 השתנה אופן הקצאת האג"ח המיועדות בקרנות הפנסיה במטרה לייצר לפנסיונרים קצבה פחות תנודתית.

4. ביוני 18 נכנס לתוקפו התקנון התקני בקרנות הפנסיה שמטרתו ליצור אחידות במספר פרמטרים של תקנוני קרנות הפנסיה במטרה להקל על החוסך בבואו לבחור לאיזה קרן הוא רוצה להצטרף.

5. עודכנו מסלולי הביטוח בקרן כך שכברירת מחדל יינתן כיסוי מלא לנכות על 75% לכל מצטרף חדש, וכיסוי בגובה 100% למקרה פטירה לכל גבר שיצטרף לראשונה עד לגיל 41. לנשים בכל גיל יינתן כיסוי מלא.

6. מקדמי הקצבה בקרנות הפנסיה אומנם לא מובטחים כמו בביטוחי המנהלים שנפתחו לפני 2013 אך הם עדיין נמוכים מהם בשיעור ממוצע של כ-6% כך שגם עם העלייה הצפויה בתוחלת החיים מדובר במכשיר אטרקטיבי.

עם זאת, חשוב להבין שבקרן הפנסיה אין חברה מבטחת והיא בעצם מתנהלת כקופה לערבות הדדית בה העמיתים בקרן הם "החברה המבטחת" האחד של השני.
כלומר מהתשלומים החודשיים שאנו מעבירים לקרן, מופנה חלק לקופה קולקטיבית שצריכה לממן את התשלומים של הפנסיונרים לסוגיהם. כמובן ששיעור ההקצאה הזה מבוסס על חישובים אקטוארים, סטטיסטיקה והסתברות.
אם אירוע חריג כגון משבר הקורונה יוביל לשיעורי תמותה גבוהים, יתכן והקופה הקולקטיבית שלנו לא תספיק בשביל לממן את פנסיות השארים שיוצרו דבר שיוביל להקטנת הזכויות של כלל העמיתים שכן קרן פנסיה חייבת להיות מאוזנת ולא יכולה להתנהל בגירעון.

האם קרנות הפנסיה צפויות להתרסק עם הכסף של כולנו? כנראה שלא.
ראשית, לקרנות הפנסיה הקטנות קיימים מבטחי משנה כך שהפגיעה בהן תהיה מופחתת אם בכלל ובקרנות הגדולות בכל מקרה צפויה השפעה נמוכה.
שנית, החברה המנהלת בקרנות הפנסיה מנהלת את הכספים בנאמנות, משמע גם אם יקרה משהו לחברה המנהלת, תיכנס חברה מנהלת אחרת בנעליה.

לשאלה הנצחית- "מה עדיף- ביטוח מנהלים או קרן פנסיה?" כנראה שלא תהיה תשובה גנרית אבל תשובה פרטנית בהחלט יכולה להיות – "אדר פיננשיא" היא מהבודדות שיודעות לבצע עבורך בדיקה כלכלית ואיכותית.
 

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.