השינויים בקרנות הפנסיה טובים עבורי


בשנה וחצי האחרונות נקטה רשות שוק ההון באוצר בצעדים רבים שכל מטרתם עידוד ההפקדה לחיסכון ארוך טווח בקרנות הפנסיה וזאת על פני ביטוח מנהלים ופוליסות תגמולים לעצמאיים.


1. קביעת קרנות ברירת מחדל מינואר 17 המאפשרות הצטרפות ללא הצהרת בריאות ובדמי ניהול אפסיים.
מי הן קרנות הפנסיה הנבחרות מנובמבר 18 ומהם התנאים שהן מציעות?
קרן הפנסיה של מיטב דש – תגבה דמי ניהול בשיעור של 2.49% מההפקדות החודשיות ו-0.05% מהצבירה הכוללת.
קרן הפנסיה של הלמן-אלדובי – תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.49% מההפקדות החודשיות ו-0.1% מהצבירה הכוללת.
קרן הפנסיה של אלטשולר שחם – תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.49% מההפקדות החודשיות ו-0.1% מהצבירה הכוללת.
קרן הפנסיה של פסגות – תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.68% מההפקדות החודשיות ו-0.0905% מהצבירה הכוללת.
לשם השוואה, דמי הניהול המקסימליים המותרים על פי חוק הם 6% מההפקדות החודשיות ו-0.5% מהצבירה.
דמי הניהול משפיעים באופן ישיר על גובה הצבירה לגיל הפרישה ומכאן על גובה הפנסיה החודשית שתשולם לפנסיונר.

2. בקרנות ברירת המחדל יש בשורה גם לפנסיונרים אשר יקבלו הנחה על דמי הניהול המשולמים על הקצבה החודשית מ-0.5% כפי שקיים ביתר הקרנות ל-0.3% דמי ניהול מצבירה בלבד. המשמעות הישירה הינה הגדלת הקצבה החודשית.
שינוי זה שמתווסף לאפשרות לנייד צבירות ממוצרים אחרים כגון ביטוחי מנהלים וקופות גמל, לתוך קרנות הפנסיה ולמשוך קצבה מיידית (בניגוד לעבר בו נדרשנו להמתין חמש שנים), נותן נופך נוסף לצורך האמיתי בתכנון מס וליווי צמוד בפרישה.

3. מיולי 2017 השתנה אופן הקצאת האג"ח המיועדות: 60% מחשבון הפנסיונרים יקבל אג"ח מיועדות בתשואה של 4.86% לשנה, ומה שיישאר יינתן לעמיתים.
כרגע, מכיוון שחשבונות הפנסיונרים הרבה יותר נמוכים מחשבונות העמיתים, עדיין לעמיתים יש תשואה מובטחת על כ- 27% מכספיהם (תלוי באיזו קרן פנסיה).
החל מינואר 2024 גם העמיתים בני ה-50 ומעלה יקבלו תשואה מובטחת בגין 30% מכספי הצבירה, כמו עד לפני השינוי האחרון.
הדבר יוביל לקצבה קבועה יותר בקרנות הפנסיה על פני מכשירים אחרים מכיוון שקרן הפנסיה צריכה להשיג תשואה של 3.36% על 40% מכספי החיסכון המנוהלים בה (יש לה הרי 60% מהכספים בתשואה קבוע של 4.86%) כדי להשאיר את הקצבה קבועה לפנסיונר. בעוד חברות הביטוח מאידך, צריכות להשיג עדיין תשואה של 4%, על כל כספי החיסכון, כדי שהקצבה תהיה קבועה.

4. ביוני 18 נכנס לתוקפו התקנון התקני שמטרתו ליצור אחידות במספר פרמטרים שיקלו על החוסך בבואו לבחור קרן פנסיה. 
במסגרת זו הוזל התעריף למקרה פטירה (קצבת שארים) ויוקר התעריף למקרה אובדן כושר (קצבת נכות). גם לאחר השינוי כאמור, תעריפי הכיסויים זולים בצורה משמעותית מרכישתם בפוליסות נפרדות דוגמת פרט או במסגרת פוליסת מנהלים.
עודכנו גם מסלולי הביטוח בקרן כך שכברירת מחדל יינתן כיסוי מלא לאבדן כושר עבודה על 75% לכל מצטרף חדש, וכיסוי בגובה 100% למקרה מוות לכל גבר שיצטרף לראשונה עד לגיל 41.
לנשים בכל גיל יינתן כיסוי מלא של 75% לאבדן כושר עבודה ו- 100% לשארים.

5. מקדמי הקצבה בקרנות הפנסיה אומנם לא מובטחים כמו בביטוחי המנהלים שנפתחו לפני 2013 אך הם עדיין נמוכים מהם בשיעור ממוצע של כ-6%.
כלומר גם אם ניקח בחשבון את העלייה הצפויה במקדמים בשיעור ממוצע של 3%-5%(שמשקפת את העלייה הצפויה בתוחלת החיים) הרי שעדיין עשינו עסקה טובה בהגדלת סכום הצבירה שמתחלק במקדם.
* מקדם קצבה הינו המספר בו יש לחלק את הסכום שהצטבר בפוליסה/ בקרן על מנת לדעת את גובה הקצבה החודשית שיקבל המבוטח בגיל פרישה לכל ימי חייו. מכאן שככל שהמקדם עולה כך קטנה הקצבה בגיל הפרישה.

למרות כל היתרונות שמנינו יש לקחת בחשבון חסרון מהותי הנוגע לאיכות הכיסוי לאובדן כושר עבודה (או "נכות" במונחי קרן הפנסיה).
"נכה" בקרן הפנסיה הינו עמית שאינו מסוגל לעסוק בעיסוק סביר אחר התואם את נסיונו או הכשרתו או השכלתו. בעוד זכאי לקצבת אובדן כושר עבודה בביטוח מנהלים או פרט הינו מבוטח שאינו מסוגל לעסוק בעיסוק סביר אחר התואם את נסיונו והכשרתו והשכלתו. 
כמובן שביטוח (שאינו קרן פנסיה) מאפשר הגדרת עיסוק ספציפית לעיסוקים מסוג "צווארון לבן" וקיימות פוליסות היסטוריות עם הטבות נוספות שאינן ניתנות לרכישה כעת.
גם מעבר מקרן פנסיה רגילה לקרן פנסיה ברירת מחדל דורש בחינה מעמיקה של ההשלכות הכרוכות במעבר: מצב בריאות, גיל הצטרפות לקרן ועמיתים עם כיסויים מיוחדים.

ניהול סיכונים פיננסי ופנסיוני הוא אבן היסוד בתכנון עתידך הכלכלי. השינויים הדחופים בנושא חיסכון ארוך טווח הם רק דוגמה לצורך האמיתי במתכנן פיננסי מקצועי ואובייקטיבי שפועל בשקיפות וללא ניגוד עניינים מתוך מטרה לעזור לך להגשים את יעדי החיים שהצבת לעצמך.

כתבה: שיר לוי פינקס – מתכננת פיננסית CFP

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.