חשיבות חיסכון ארוך טווח לעצמאיים

"עצמאים שיחסכו רק בגובה הטבת המס יהיו זקנים עניים"

דני גיגי, מנהל מחלקת ייעוץ וניהול ידע באגף לייעוץ ומחקר בבנק הפועלים מזהיר כי עצמאים אינם מודעים מספיק לחשיבות החיסכון ארוך הטווח ומציע להם להגדיל משמעותית את החיסכון: " עליהם להקדיש את הזמן ואת המשאבים הנדרשים לניהול החיסכון הפנסיוני כפי שהם מקדישים לניהול העסק. עליהם לקחת בידיהם את עתידם".

עצמאים הטרודים בניהול השוטף והיום יומי של העסק עשויים לדחוק את הדאגה לעתידם ולעתיד יקיריהם בכל הקשור לחסכון הפנסיוני, למרות שמדובר באחד הנכסים החשובים והמשמעותיים ביותר המאפשר לצבור מקורות הכנסה לגיל הפרישה לצורך שמירה על רמת החיים. "יש מספר סיבות מדוע עצמאים לא חוסכים" מסביר דני גיגי, מנהל מחלקת ייעוץ וניהול ידע באגף לייעוץ ומחקר בבנק הפועלים: " בניגוד לשכירים, על עצמאים לא חלה חובת חיסכון פנסיה חובה. אצל שכירים גם קיים תמריץ שהמעסיק חוסך שקל על כל שקל שהם חוסכים. רבים מהעצמאים מסתמכים על הביטוח הלאומי, על מכירת העסק או על נכסים שצברו והם מעריכים שיספיקו לעת זקנה. הבעיה שאם לא יקדישו את הזמן ואת המשאבים הנדרשים לניהול החיסכון הפנסיוני כפי שהם מקדישים לניהול העסק הם פשוט יהיו זקנים עניים".

באופן כללי עומדים בפני העצמאי לעת פרישה שלושה מקורות הכנסה: הרובד הבסיסי ביותר הוא קצבאות הביטוח הלאומי, המשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי. רובד נוסף הוא חיסכון פנסיוני יזום בתכנית ביטוח, קופת גמל, או קרן פנסיה . רובד שלישי הוא חיסכון פיננסי ונכסים אחרים אותם צובר אדם במהלך חייו, כגון פיקדונות, בעלות על דירה וכדומה.

עצמאים רבים שלא מסתמכים על קצבת הזקנה של ביטוח לאומי, העומדת כיום על אלפי שקלים בודדים לזוג, נערכים לפנסיה באמצעות רכישת דירה או בניית תיק נכסים פיננסים. לדברי גיגי צורת חיסכון כזו היא טובה אבל רק כתוספת לתוכנית פנסיה: " ברגע שזה פנסיה, זה קודש לפנסיה ואי אפשר לממש באמצע התקופה כמו שרבים משכו כספים מקופות גמל שהיו מיועדות לעת זקנה. אחרים רוכשים דירה כסוג של פנסיה. אומנם מבחינה פסיכולוגית דירה נתפסת בעיני עצמאים כעדיפה על קרן פנסיה חדשה, ואפשר גם להוריש אותה לילדים, אבל הסכנה היא שבעל עסק שייכנס לקשיים ימכור את הדירה ואז הלכה הפנסיה. גם במקרים בהם נקטעת ההכנסה של העצמאי עקב פרישה או במקרה של אבדן כושר עבודה או מוות פנסיה עדיפה כי החיסכון הפנסיוני נותן הגנה על הכנסת המשפחה . גם התארכות מהירה של תוחלת החיים וסביבת הריבית הנמוכה מגדילים את חוסר הודאות בנוגע לרמת החיים הצפויה בשנות הפרישה הארוכות אם מתבססים חיסכון פיננסי".

כתב: אורן מג'ר

למאמר המלא באתר www.themarker.com- לחץ כאן
 

יש לכם שאלות על חיסכון ארוך טווח? השאירו פרטים בטופס מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.