טיפים לפרישה מוקדמת

מרגע שהמעסיק פונה ומציע פרישה מוקדמת מתחיל שלב של משא ומתן. חשוב להבין, אין למהר ולקבל החלטות, יש לשקול את כל האופציות בטרם נותנים תשובה. השהיית המו"מ בדרך כלל תוביל לגמישות גבוהה יותר מצד המעסיק ולהצעות נדיבות יותר. לא כל פרישה מוקדמת חייבת לתפוס אתכם לא מוכנים, אחרי הכול הסכמי העבודה אינם מאפשרים למעסיק לפטר עובד מטעמי גיל. בכל מקרה כדאי לזכור שלושה דברים חשובים טרם הפרישה ואלו הם,

מועד הפרישה המוקדמת!

בשלב הראשון חייבים לבדוק מה גובה הקצבה המוצעת במונחי נטו וחשוב יותר להבין האם המעסיק ימשיך להפקיד סכומי כסף למרכיב הפנסיה עד למועד הפרישה הקבוע בחוק או בהסכם הקיבוצי, לגבר מדובר בגיל 67 ולאישה גיל 64. מי שפורש לאחר אוקטובר של כל שנה יוכל לפרוס את תקבולי הפיצויים החייבים במס לשנים הבאות, כלומר מינואר של השנה לאחר הפרישה. ניתן לפרוס את התקבולים החייבים במס עד שש שנים לכל היותר. כל ארבע שנים מאפשרים שנת פריסה אחת. שיטה זו מאפשרת הקטנת חבות המס הואיל וההכנסה תפחת לאחר הפרישה.

ניצול ימי חופשה וימי מחלה בפרישה המוקדמת!

בכל הסכם קיבוצי מסתתרים סעיפים הנוגעים לחופשה צבורה ולימי מחלה לא מנוצלים. כדאי תמיד, קודם כל, לנצל ימי מחלה וימי חופשה. בגין ימים אלו שהפורש ייעדר מהעבודה, ישולם על ידי המעסיק משכורת מלאה וכמובן יוגדלו ההפקדות לתנאים סוציאליים קרנות פנסיה וקרנות השתלמות. המשך תשלום התנאים הסוציאליים יגדיל את קצבת הזקנה ויצבור זכויות וחסכון נוסף בקרנות ההשתלמות.

הפקדת כספי פיצויים חייבים בפרישה המוקדמת!

על הפורש לדאוג שהמעסיק יעביר את כל הפרשי השכר והמענקים ככול שיהיו לפני מועד הפרישה. כספים החייבים במס ניתן להמירם לקצבה ולהקטין את חבות המס. מניסיוננו מרבית הפורשים מקבלים את המענקים לאחר שפרשו ויש לנכות מהן מס מלא. תכנון במקרה הזה והתייעצות מוקדמת עשויים לחסוך כסף רב.

לסיכום הפרישה פנים רבות לה חלקן פסיכולוגיות וחלקן כלכליות כל פן מחייב הבנה והכנה. ברוב המקרים תכנון פרישה עשוי לסייע מאוד בהקטנת חבות המס ויאפשר שמירת רמת החיים לאורך זמן. לאור העלייה הדרמטית בתוחלת החיים ניתן ואף רצוי לייעד תוכניות חסכון וקרנות השתלמות לפרישה בכדי לשמור על רמת חיים לאורך זמן.

המתכננים הפיננסיים באדר מסייעים ללקוחות שלנו להכין את כל המערך הפיננסי לפרישה לתכנן ולמזער את חבות המס ולייצר הכנסה קבועה נטו לאורך זמן – אתם מוזמנים ליצור קשר לפגישה ראשונה ללא עלות. 

אל תהססו לשתף את התוכן הוא עשוי לסייע לפורשים אחרים.

כתב: ארז לוי CFP מתכנן פיננסי בכיר 

הצטרף עכשיו לפרישה בטוחה

יש לכם שאלות על תכנון פיננסי? רוצים לדבר עם מתכנן פיננסי? השאירו פרטים בטופס מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.