מהו תכנון פיננסי?

תכנון פיננסי הוא בראש ובראשונה תהליך המחייב תכנון, מחשבה והתמודדות עם תרחישים שונים בחיינו. התהליך מחייב אותנו בפעם הראשונה להגדיר מהם יעדי החיים שלנו ושל בני משפחתנו ויקירנו,

מה באמת חשוב לנו בחיים, על אלו עקרונות לא נוותר בשום פנים ומהם סדרי העדיפויות שלנו לגבי כל מטרה ומטרה בחיינו. אחרי הכל, חלומות הם מטרות עם תאריכי יעד.
ההתמודדות עם תכנון בכלל ומטרות חיים בפרט נראית לנו תחילה מוזרה מאוד, אך ככל שנוקף הזמן אנו מפנימים את חשיבותם ומשתפים פעולה באופן מלא. כל תוכניות הלימוד שלנו, אפילו באקדמיה, לא הכשירו אותנו לעצור ולבחון רגע מה המיקוד שלנו באמת. מה אנו שואפים עבורנו ועבור אהובינו.


צ'ארלס לוטווידג' דודג'סון היה מרצה למתמטיקה בקולג' "כרייסט צ'רץ'" שבאוניברסיטת אוקספורד. את יצירותיו הבדיוניות פרסם בשם העט לואיס קרול. היצירה המופלאה שלו "אליס בארץ הפלאות" מצוטטת על ידי מרצים רבים בתחום הניהול . באחת הסצנות שואלת אליס את הארנבון: "'התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?' 'זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע' אמר הארנבון
אליס ענתה שזה ממש לא משנה , אם כך ענה הארנבון :"כל דרך תוביל אותך לשם". סיפורה של אליס מעיד במידה רבה על התנהלות האנושית השגרתית. איננו נוטים לחשב את צעדינו מבעוד מועד על מנת להגיע ליעד בצורה המהירה והיעילה ביותר. השגרה מובילה אותנו ברוב המקרים ואנו נוטים לקבל אותה כגזירה משמיים. ברוב המקרים אנחנו נדחפים להגיב לסיטואציה מבלי לצפות אותה מראש ולחשב תרחישים שונים להתמודד עם המצב.

יעדי חיים ישפיעו ויקבעו את איכות חיינו ואת סגנון חיינו כיום ובעתיד. ויתור מסוים על רמת חיים היום עשויה לסייע ולהשביח את איכות חיינו בעתיד.
הצורך לייצר תכנית מוגדרת, מובנית, מתוזמנת ומסודרת הכרחי, על מנת להבטיח את היכולת לממש את החלומות ואת העקרונות והערכים שקבענו לעצמנו ולסמן את הדרך אל היעד שקבענו.

מהי מטרת חיינו?

ובכן כל אחד מגדיר אותם אחרת והם משתנים מעת לעת בהתאם למבנה האישיותי שלנו למצבנו הכלכלי, המשפחתי, התעסוקתי ובהתאם לגילנו.
עזרה לילדים: לאור העובדה כי יש קשר ישיר בין השכלה להכנסה ומתוך כוונה להבטיח את עתיד ילדינו, יש המבקשים להקצות משאבים כספיים ניכרים על מנת לאפשר לילדיהם להשיג תואר אקדמי בארץ (ואפילו תואר באוניברסיטת יוקרתית בחו"ל). העלויות משתנות באופן דרמטי ויש לתקצב זאת בהתאם .

החלפת דירה: יש הרואים בהחלפת דירה צורך חברתי וכלכלי ומגדירים לוח זמנים מדויק כדי לעבור לסביבת מגורים איכותית יותר למענם ולמען ילדיהם.

תכנון פיננסי לאירועים משפחתיים

לכולנו אירועים משפחתיים שאנו מציינים: בר/בת מצווה לילדים, טיול משפחתי לחו"ל, לימודים אקדמיים לנו ולילדינו או חתונה של הילדים. לכל אירוע כזה נדרשת הוצאה כספית לא מבוטלת ולשם כך יש צורך להתכונן ולתכנן היטב את החיסכון הדרוש בכדי לא לעמוד בפני שוקת שבורה.

פרישה מהעבודה: רבים מאתנו מודאגים ביחס לרמת חיים שלנו בשעה שנפרוש מהעבודה ומהצורך להבטיח לנו הכנסה קבועה כדי שלא נהיה תלויים באיש. פרישה מהעבודה היא סיטואציה מורכבת חברתית, כלכלית ואישית. הפחדים והחששות הנלווים לפרישה מחייבים תשומת לב מיוחדת וליווי רצוף (פרישה מהעבודה הוא סוגיה קריטית ולכן אקדיש לה פרק נפרד בהמשך).

תרומות לעמותות: יש לקוחות המבקשים לתרום לעמותות שונות של נזקקים או לארגונים המטפלים ופועלים למען איכות הסביבה .

העברת נכסים לדור הבא: על מנת לשמר את הנכסים שלנו לשימושם המושכל של הדורות הבאים יש לפעול באופן משפטי מתאים ולקחת בחשבון את ההיבטים השונים של המיסוי, על מנת להשאיר נתח גדול יותר מפרי עמלנו לצאצאינו ולמנוע ויכוחים ומחלוקות למען שלמות המשפחה.

תכנון פיננסי מייצר מפת דרכים מדויקת ומסודרת, המאפשרת לנו להבין בכל נקודת זמן מהי הדרך הנכונה להגיע ליעד. מכיוון שהמשאבים מוגבלים, עלינו לחשוב על מה ניתן לוותר כרגע על מנת להשיג יעד בעתיד.

עולם התכנון הפיננסי עובר מעולם של מוצרים המחפשים לקוחות – לעולם של אנשים שמחפשים פתרונות והכוונה. לשם כך יש צורך במתכנן פיננסי מקצועי, דיסקרטי, אמין, מקצוען, מחויב ותכליתי.

לאחר שהבנו שתכנון פיננסי הוא תהליך של בחירת אסטרטגיות, קביעת יעדים, מטרות חיים וציון סדרי עדיפות לכל אחת מהמטרות ולאחר שווידאנו את החשיבות בייצור תוכנית מוגדרת מובנית מתוזמנת ומסודרת, ננסה עתה לברר כיצד ומדוע נולד הצורך בשירותי המתכנן הפיננסי.

כתב
ארז לוי, מנכ"ל אדר פיננשיא
מתכנן פיננסי מוסמך C.F.P

 

יש לכם שאלות על תכנון פיננסי? רוצים לדבר עם מתכנן פיננסי? השאירו פרטים בטופס מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.