מה היא האלטרנטיבה ?

השקעות אלטרנטיביות

צוברות תאוצה בשנים האחרונות, ומציעות למשקיעים מנוסים אפשרויות גיוון ותשואה פוטנציאלית גבוהה מעבר לשוק ההון המסורתי (מניות , אג"חים וכד' ).
עם זאת, חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות הייחודיים להשקעות אלו לפני קבלת החלטה, זכרו – אין השקעה ללא סיכון, עלינו לנתח את הסיכון ואת שכבות ההגנה בכל אפיק ואפיק ולהבין שפיזור רחב הוא מטרת העל .
מכשיר פיננסי אלטרנטיבי מוגדר ככזה שהינו בעלת קורלציה (מתאם) שואף ל-0 ככל שניתן לשוק ההון (לטוב ולרע , ראו דוגמא בסוף המאמר ) ובעל פוטנציאל תשואה קבועה המשולמת באופן שוטף ללקוח עם תנודתיות נמוכה .

כל אלו דוגמאות נפוצות למכשירים אלטרנטיביים שנמצאים בתיקי הלקוחות ומייצרים בראש ובראשונה פיזור רחב לפורטפוליו, יציבות בתיק הלקוח (מקטינים קורלציה לשוק ההון ותנודתיות ) , הכנסה פאסיבית המשולמת לחשבון העו"ש של הלקוח מידיי חודש/רבעון ועוד.
אחוז האחזקה הממוצע של לקוחות בהשקעות אלטרנטיביות בשנים האחרונות גדל באופן משמעותי.
על פי נתונים של מספר גופי מחקר פיננסי מובילים כמו BLACKROCK , UBS ועוד, מציינים אחוז האחזקה הממוצע עמד על כ-5% בשנת 2010, עלה ל-10% בשנת 2015, וכיום עומד על למעלה מ -25% בממוצע ללקוח (הנתונים הסטטיסטיים התקבלו ע"י מנוע AI ) כאשר בקרב גופים מוסדיים האחוז גבוה יותר בשל סכומי השקעה גבוהים יותר בצורה משמעותית.
השקעות אלטרנטיביות יכולות להוות כלי רב עוצמה עבור משקיעים מנוסים המחפשים גיוון ותשואה פוטנציאלית גבוהה. עם זאת, חשוב להכיר את ההזדמנויות והאתגרים הכרוכים בהשקעות אלו .

הזדמנויות

אתגרים

השנתיים האחרונות שהתאפיינו בתנודתיות חדה שהקשתה על רבים מאיתנו להתמודד עם הלחץ הרב , הוכיחו לנו את החשיבות של הפיזור הרחב והאחזקה באפיקים אלטרנטיביים והן באפיקים מסורתיים בפורטפוליו ההשקעות שלנו , כאשר שנת 2022 התאפיינה בירידות חדות בשוק ההון והאג"ח, כאשר האג"ח היה נחשב בעיניי רבים בעבר לאפיק סולידי ו"בטוח" בעוד שהמכשירים האלטרנטיביים ניפקו תשואות נאות בממוצע , ובשנת 2023 שוק ההון בכלל ושוק המניות בפרט הציג תשואות חיוביות חדות והאפיקים האלטרנטיביים המשיכו לייצר תשואה קבועה וחיובית , אם כי נמוכה יותר .

 

מי שהחזיק מכשירים אלטרנטיביים בתיק ב2022 יכול שלא הפסיד בכלל או הפסיד הרבה פחות ממי שהחזיק כסף רק בשוק ההון .בנוסף נציג תיק השקעות ממוצע בישראל ע"פ הלמ"ס של 30% מניות ו70% אג"ח ונראה כיצד הוא התנהג בשנים הללו.

התשואות הינן ברוטו לפני מס ודמי ניהול ונלקחו מאתר הבורסה, מאתר ביזפורטל ומנועי AI

בראייה לטווח ארוך , הערך העתידי בהנחת ריבית-דריבית של כל אחד מהאפיקים FUTURE VALUE ללא כל שינוי בתשואות 2023 היא משמעותית .
שוק ההון והשקעות אלטרנטיביות הן שתי אפשרויות השקעה פופולריות עם יתרונות וחסרונות משלהן. בחירת האפשרות המתאימה ביותר עבורכם תלויה ביעדים הפיננסיים שלכם, ברמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת ובסכום ההשקעה העומד לרשותכם.

 

אך גם לא לעשות כלום, או לעשות את המינימום זה סיכון !
נניח פיקדון בנקאי המייצר 3.5% לשנה ברוטו (כן כן זה ברוטו ) ו2.975% נטו
וזה לא משיג אפילו את האינפלציה , כלומר הכסף שלכם הולך ונשחק .
כל אסטרטגיה פיננסית מותאמת אישית לכל לקוח ולמאפיינים שלו ולכן אין נכון או לא נכון , או אחוז מסוים מוגדר מראש של השקעות אלטרנטיביות שצריכות להיות בתיק שלכם, יש את מה שמתאים ונכון עבורכם ! יש לייצר תמהיל שמורכב בן מאפיקים מסורתיים בשוק ההון והן ממרכיבים אלטרנטיביים ובשביל זה צריך מתכנן פיננסי מוסמך להתאמה אישית של האסטרטגיה הפיננסית שלכם.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני ו/או תחליף ליעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות ו/או בניירות ערך ו/או התייחסות ו/או התחייבות לתשואה כלשהי

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.