סוף מעשה במחשב תחילה

כתב: ארז לוי CFP מתכנן פיננסי בכיר

התנודתיות בשווקים חריפה, קצב הצמיחה מואט, מחיר הסחורות מתייקר, המון סימנים מעידים על כך שמשהו עומד לפקוד את שוק ההון – האמנם?
האינפלציה והריבית בכל העולם המערבי אינן מרימות ראש כבר כמעט עשור, ועל אף ההרחבה הכמותית של הבנקים המרכזיים, כלומר הדפסה בפועל של כסף, האינפלציה עדיין אינה מרימה ראש ומתפרצת. האגחים בחלק ניכר מהמדינות מייצרים תשואה שלילית ומיתרים את הצורך בפקדונות ובחסכונות. מחירי הנדל״ן מתייקרים בעיקר בגלל, שמחיר הכסף נמוך והמינוף הפך לחם חוקם של המתוחכמים ובעלי הממון.

התוצאה הבלתי נמנעת היא הגדלת אי השיוויון החברתי והמעמדי בחברה המערבית. החיפוש הנואש אחר תשואה מריץ את המשקיעים אל עבר שוק המניות במטרה למצוא נחמה באפיק, שמחיריו מרקיעי שחקים כבר מעל עשר שנים.

אגחים לטווח ארוך משיאים באופן לא טבעי תשואה נמוכה מאלו קצרי הטווח ומובילים את הפרשניים הכלכלים לנבא ״מיתון בשער ״.

מחירי המתכות מאמירים ועולים בעיקר הזהב שנאגר ונערם בסין ורוסיה בקצב מהיר כתגובה לתלות השווקים בדולר. מלחמות הסחר עשויות לייצר כללי משחק חדשים בעתיד הרחוק ובנתיים מייצרות תנודתיות חריפה בשווקים. הבנקים המרכזיים אובדי עצות הואיל והשימוש בכלים הקונבנציונליים כמו הדפסת כסף והפחתת ריבית מיצו את עצמם. צעדים נואשים אלו, שאונסים את הכלכלות לדהור קדימה בתנועה בלתי טבעית, כנראה מיצו את עצמן.

הצריכה הפרטית בשיא כל הזמנים, קונים הכל ובזול: מכוניות, בגדים, גאדג’טים, נעליים, תכשיטים, נסיעות לחול ועוד ועוד ועוד.

חברות האשראי מתחרות מי יעמיד יותר אשראי לציבור, פלטפורמות אינטרנטיות מאפשרת לקבל הלוואות במהירות ובנוחות ותחושת אושר עילאי ועושר מדומה נסוכה על פניו של הציבור.

בישראל – בחירות באופק והממשלה משתדלת להגביר את תחושת ההנאה והבטחון הכלכלי למרות שברור לכל כי הגרעון יעמוד כשטר לפרעון מיד לאחר הבחירות.
אחוזי האבטלה אמנם נמוכים מאוד אך קצב הצמיחה הולך ומתמתן וכמוהו מתמעטים ההשקעות בתשתיות ובפרויקטים גלובליים.

המדינות מסתגרות בתוך עצמן, בשעה שטראפ מנהל מלחמת גוג ומגוג כלכלית כזו שמטלטלת את השווקים בעוצמה רבה.
זוהי בדיוק הסיטואציה שבה כל פרשן כלכלי וכל אנליסט יביטו על המציאות מזווית שונה יאמצו פרמטר אחד או שניים ויינבאו עלייה או ירידה באותה רמת שכנוע. בפועל המציאות הכלכלית מורכבת מאוד וכבר ברור לכל ברבי רב, שלא ניתן לתזמן את השוק או לצפות את התנהגותו.

לאט לאט מתגבשות יותר ויותר תחזיות שחורות, שורשיהן מונחות לפתחה של אירופה. המשבר המוניטרי באיטליה וההאטה בצמיחה הכלכלית ההולכת ומתחזקת בגרמניה לרבות לחצים חברתיים וכלכליים בהולנד ובצרפת מאטים את קצב הצמיחה באירופה. קצב הצמיחה הולך ויורד גם בכלכלות העולם המערבי ובארה״ב.
השווקים הכלכליים משדרים שונות חוסר תיאום וסימני מצוקה, שמחייבים התיחסות ואולי גם פעולת מנע.

נוכח המצב קיימנו באדר פיננשיא דיון פנימי נוסף וביחד עם המתכננים הפיננסיים החלטנו לבצע אתחול מחדש לכל האסטרטגיות הפיננסיות של הלקוחות במטרה לבחון את עמידותן במקרי קיצון.

לכל לקוח אמנם ריבית מטרה שונה ויעדי חיים מגוונים אבל כולם חשופים למכשירים פיננסיים מורכבים.

חישוב מסלול מחדש מאפשר בחינה מחודשת ומדוקדקת של כל הכלים הפיננסיים, שהופעלו באסטרטגית ההשקעה של הלקוחות. כבר בסוף 2017 הקדמנו ונתנו ביטוי מודגש יותר למכשירים פיננסיים אלטרנטיביים והם פעלו כמצופה בקורלציה אפסית לשוק ההון וברובם לא הושפעו מתנודתיות שוקי המניות והאגחים, כך שברוב רובן של האסטרטגיות זכו הלקוחות לתשואות חיוביות דווקא בשנה שבה השוק חווה ירידות משמעותיות שנת 2018.

כל האנליסטים מחכים בדריכות לטלטלה הבאה.
לנו ברור כי הערכות מוקדמת הכרחית!
בבחינת סוף מעשה במחשבה תחילה!

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.