קצב החידושים והשינויים בעולם הקריפטו קשה למעקב. כל העת צצים תחומים חדשים ונוספים המלווים בעשרות ומאות פרויקטים. לאזרח הפשוט אין הכלים והיכולת להבין את התוכן וודאי לא להעריך את הסיכון אם בכלל. אנו באדר פיננשיא  למדים לעומק את עולם הקריפטו והבלוקצ'ין, מנקים את הרעש ומשתדלים להנגיש את את העולם הזה ללקוחותינו בצורה פשוטה וברורה.

NFT הוא אחד הטרנדים הלוהטים ביותר בעולם כיום. המונח שגור בכלי התקשורת מזה חודשים רבים. סלבריטאים וידוענים לוקחים חלק בטרנד הזה לרבות מועדוני כדורגל וחברות מתחומים שונים.

סקטור הNFT מגלגל השנה מחזור קרוב ל- 7 מיליארד דולר עם פוטנציאל צמיחה אדיר בשנים הקרובות.

מהו NFT?

NFT הם ראשי תיבות ל- Non-Fungible tokens.

בתרגום חופשי לעברית המונח נשמע די מבלבל "אסימון חסר תחליף". הכוונה בחסר תחליף הוא שאין עוד פריט זהה לו בעל אותו הערך.

הנה הסבר על ידי דוגמא פשוטה:
Fungible (ניתן להחלפה) – כולנו מסכימים ששקל אחד זהה בשוויו לשקל אחר, ולכן נהיה מוכנים להחליף עם אדם זר שקל אחד בעד שקל אחר.
Non-Fungible (בלתי ניתן להחלפה) – בואו נניח וקיבלתם בירושה מסבא מטבע שקל נדיר שיוצר במהדורה מיוחדת עבור 50 שנות עצמאות לישראל, האם תהיו מוכנים להחליפו עם אדם זר בעבור שקל רגיל? כנראה שלא. אחרי הכול מדובר בפריט אספנות מוגבל בעל ערך סנטימנטלי רב ולכן ערכו גבוה.
אם כך, NFT הוא אסימון (מטבע) דיגיטלי יחיד ומיוחד שאין שני לו ולכן לא ניתן להחליפו באחד אחר.

מטבע דיגיטלי זה בנוי על גבי טכנולוגיית בלוקצ'יין ומטרתו לייצג בעלות על קניין פיזי או רוחני כלשהו, לדוגמה יצירת אומנות פיזית או דיגיטלית, נדל"ן, שירים, סרטונים ועוד.

לא ניתן לזייף ולשכפל אותו במדויק מפני שכל NFT מכיל מידע מזהה ייחודי אשר נצרב על גבי הבלוקצ'יין ומאמת שאכן מדובר בנכס מקורי עם בעלות ספציפית.
האופן הפשוט ביותר לחשוב על NFT הוא כקוד שנכתב על גבי רשת הבלוקצ"ין. וויזואלית הוא נראה כקובץ דיגיטלי בפורמט כלשהו כגון PNG ו-JPEG עבור תמונות, 4MP עבור סרטונים, 3MP עבור שירים ואפילו PDF עבור מסמכים.

השימושים העיקריים של NFTs כיום

NFT כיצירת אמנות דיגיטלית
אמנים רבים ברחבי העולם משיקים ומוכרים כיום יצירות אמנות דיגיטליות כ- NFT באתרים ייעודיים.

ניתן לעקוב אחר אחד מאתרי האינטרנט בתחום: OpenSea בכדי להכיר את עושר הפריטים הנסחרים.

הדרך היחידה לרכוש את היצירות היא ברוב המקרים באמצעות מטבעות קריפטו. אם אתם חובבי חפצי אמנות ומעדיפים אמנים ספציפיים תוכלו לעשות זאת באופן דיגיטלי באמצעות NFT, כך תגדילו פריטי אספנות דיגיטליים וייחודיים של אמנים אהובים עליכם. הואיל ומדובר ביצירה דיגיטלית, האמן יכול לתכנת אותה באופן כזה שבכל פעם שהיצירה שלו תימכר בשוק משני בין אנשים הוא יקבל תמלוגים.
אמן בשם מייק וינקלמן, המכונה בשם Beeple יצר בכל יום ב13 השנים האחרונות יצירות אמנות דיגיטליות. בפברואר 2021 החליט לאחד את 5000 היצירות הראשונות, שיצר, לכדי יצירת אמנות אחת ולהעמיד אותה למכירה פומבית כיצירת NFT. להפתעתו יצירה זו נמכרה בסכום אסטרונומי של 69 מיליון דולר.

הנה היצירה.
רוכש היצירה מחזיק בNFT המקורי שמאמת שהוא הבעלים היחידי ואין בילתו.

 

NFT כיצירת מוזיקה
לאחרונה יוצרים רבים בעולם המוזיקה החלו להפיץ את המוזיקה שלהם בצורת NFT. דבר זה מאפשר להם לפרסם את השירים והיצירות שלהם בצורה עצמאית, למכור אותם ואף לתכנת את ה-NFT, באופן שיאפשר להם לקבל תמלוגים ולהגן על זכויותיהם. כיום מרבית מהכנסות האומנים מועברות לחברות התקליטים, ההפקה ופלטפורמות סטרימינג למיניהן.
דוגמא מעניינת היא להקת הרוק Kings Of Leon, שהחליטה בחודש מרץ 2021 להשיק את האלבום החדש שלהם ‘When You See Yourself’ בצורת NFT. הלהקה השתמשה בפלטפורמת YellowHeart שהיא פלטפורמת כרטוס עבור הופעות ואירועים בצורת NFT ובנויה על גבי טכנולוגיית בלוקצ'יין.

 

הלהקה החליטה לשחרר 3 סוגים של NFTs:
• רכישת NFTs של האלבום למעריצים ללא הגבלת כמות אך עבור פרק זמן מוגבל בלבד ולכן, כשלא תהיה יותר אפשרות לרכוש את ה-NFTs והכמות שלהם תהיה סופית ומוגבלת, הם יהפכו לפרטי אספנות.
• NFT במהדורה מוגבלת ויוקרתית הכוללת אלבום דיגיטלי, תקליט ויניל פיזי ואנימציה דיגיטלית של כיסוי האלבום.
• 18 יחידות NFT במהדורת "כרטיס הזהב" המחובר לכרטיס רשמי להופעות של הלקה ומבטיחה שירות VIP בהופעות הכולל כרטיס בשורה הראשונה להופעה בכל סבב הופעות לכל החיים, אירוח וכיבוד. 6 יחידות נפתחו למכירה ושאר היחידות בעתיד. 

כרגע NFT "כרטיס הזהב" מוצע למכירה בסכום של 333 איתריום שהם כמעט 1.5 מיליון דולר (ראו התמונה מטה)

NFT בתעשיית הגיימינג
תעשיית הגיימינג היא ככל הנראה התעשייה עם החיבור הטבעי ביותר לעולם ה-NFT היות ומדובר בתעשייה דיגיטלית במהותה . בשנים האחרונות עולם הגיימינג מתפתח בקצב מסחרר, משתלב עם עולם הMetaverse – ומאפשר ליותר ויותר שחקנים להתפרנס מהמשחק. כמו כן, משחקים רבים מכילים מעין כלכלה פנימית בה שחקנים רוכשים ומוכרים דמויות משחק, אביזרם דיגיטליים, שדרוגים ועוד. וכשזה פוגש את  עולם הNFT ההזדמנויות והאפשרויות הן אינסופיות.

דמיינו את התרחיש הבא, במשך שנים הילד שלכם משחק במשחקי מחשב, סוני פלייסטיישן, משחקי בפלאפון ובכל מכשיר דיגיטלי אחר. הוא משקיע שעות על גבי שעות כל יום, מתקדם בשלבים במשחקים השונים, זוכה בפרסים, ומשתפר ביכולות שלו . ה- NFT מאפשר לו לשמר את המעמד שלו בעולם הגיימינג. ילדכם יכול להפוך את הדמויות במשחקים, את האביזרים השונים ואפילו חלקות אדמה דיגיטליות שרכש במשחק למטבעות דיגיטאליות NFTs ולמכור אותן לשחקנים אחרים. אלו ישמחו להחזיק בדמויות עם יכולות מוכחות לרבות אביזרים, שמשפרים את חוויית המשחק שלהם, ובכך ערכו הכלכלי של ילדכם ישמר ואף יעלה.

נסינו לפתוח בפניכם אשנב לעולם ה-NFT.

מדובר בתחום חדשני שמתפתח בקצב מטורף בשנים האחרונות ועשוי ליצר מהפכה בתחומים רבים וכנראה ימשיך להתפתח וללוות אותנו עוד שנים רבות.

נכתב על ידי איתי רוזנטל מתכנן פיננסי מוסמך C.F.P.

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.