רפורמה בחסכון הפנסיוני

הרפורמה בתחום החיסכון הפנסיוני עולה שלב

עם כניסתו של משה כחלון למשרד האוצר, ניראה כי בנוסף לרפורמות הרבות המתוכננות בתחום הנדל"ן, קיימת התלהבות גדולה ורצון לשפר את מצב החוסכים לפנסיה בישראל תוך שיתוף פעולה פורה עם דורית סלינג'ר הם מקדמים יחדיו רפורמות מרחיקות לכת בתחום. הכוונה בשלב הראשון לפתוח את שוק ביטוחי המנהלים לניוד בין החברות בכדי לעודד תחרות והורדת דמי ניהול לרבות שינוי מודל עמלות הסוכן במוצרי הפנסיה בישראל.

ב14/6/15 הכריזו שר האוצר משה כחלון ודורית סלינג'ר על סדרת צעדים בתחום הפנסיה על מנת להקל על החוסכים, להלן הצעדים:
א. שירות "עקוב אחרי פנסיוני" – כיום ישנם כ1.7 מיליון חשבונות לא פעילים המהווים 50% מהחסכונות בקרנות הפנסיה החדשות. סה"כ הכספים המנוהלים בחשבונות אלו כ25 מיליארד ש"ח.
עובדים משנים את מקום העבודה בשוק העבודה הישראלי בתכיפות גבוהה ובכל מקום עבודה נפתחת קרן פנסיה חדשה. מטרת האוצר לחייב את קרנות הפנסיה לאחד את כלל החשבונות הלא פעילים של החוסך לתוכנית אחת פעילה שתקל על החוסך לעקוב אחר גובה הפנסיה ולנהל ביעילות את כספי החסכון.
ב. מניעת ניגודי עיניינים של מעסיקים בבחירת תוכנית הפנסיה של העובד – זאת סוגיה ישנה במשרד האוצר שכבר מטופלת זמן מה. כיום ישנה שונות גדולה בין הפקדות המעסיק למוצר הפנסיוני, דבר היכול להוביל לבחירת מוצר עם הפקדות גבוהות יותר, אך לא בהכרח מותאם ללקוח מבחינת דמי הניהול ועלויות הכיסויים הביטוחיים כך שיש השפעה ישירה על מרכיב החסכון. מעסיק לא יוכל להתנות רכישת מוצר מסוים לרבות אובדן כושר עבודה במוצר אחר, שאינו מותאם לקוח. מטרת המשרד היא למנוע ניגודי עיניינים.
ג. פיתוח שוק הקצבאות – כיום לא ניתן לקבל קצבאות מקופת הגמל. מוצר זה נחשב למוצר "שלא יודע לשלם קצבה" ועל כן יש להעבירו למוצר משלם קצבה, קרי, קרן פנסיה/ביטוח מנהלים קצבתי.
בכוונת משרד האוצר לפתוח את שוק קופות הגמל ולאפשר קבלת קצבה חודשית תחת הנחות מסוימות.
המשמעות – שוק תחרותי, ייעול דמי ניהול וגיוון סל מוצרי הפרישה עבור החוסכים.
ד. הגברת השקיפות במוצרי החסכון הפנסיוני – כיום ישנה שונות גבוהה בין המוצרים הפנסיוניים הרבים הקיימים בשוק החסכון. מטרת המשרד היא לייצר אחידות בכל מה המוצרים הפנסיוניים, איחוד תקנוני קרנות הפנסיה לתקנון אחיד מחייב. וזאת על מנת להגביר את יכולת ההשוואה והמיקוח ופישוט קבלת ההחלטות של החוסכים.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הוסיפה כי "הרפורמה שנועדה להגביר את התחרות בשוק הפנסיוני ולשפר את מעמדם של החוסכים, היא נדבך מרכזי בתכנית האסטרטגית של אגף שוק ההון. הצעדים המוצגים ברפורמה הם חלק מתוכנית כוללת אשר בכוונתנו ליישם בתקופה הקרובה בשוק החיסכון הפנסיוני".

לסיכום, אנחנו בתחילתה של תקופה מעניינת ומאתגרת שבה עולה חשיבותו של איש המקצוע המכוון את הלקוח בבחירת נתיבי הפנסיה שלו . תכנון פיננסי וליווי מקצועי עשויים לשפר את גובה הקצבה החודשית וכמו כן יצירת הכנסה ראויה לעת פרישה .

נכתב ע"י איתי טיטלבאום מתכנן פיננסי CFP וסוכן ביטוח פנסיוני
 

אולי יעניין אותך מתי כדאי להתחיל לחסוך לפנסיה?

יש לכם שאלות על תכנון פיננסי? רוצים לדבר עם מתכנן פיננסי? השאירו פרטים בטופס מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.