שבועת היפוקרטס

גראוצ'ו מרקס קומיקאי יהודי אחד מחמישה אחים(שלושה מהם ידועים כקומיקאים) הידועים בשם האחים מרקס כתב כך: יש דרך אחת לדעת עם אדם הוא הגון – פשוט לשאול אותו.

אם הוא עונה כן סימן שמדובר ברמאי. מה שאנחנו יודעים על רמאות בכלכלה הרציונאלית מתבסס על עבודותיו של חתן פרס נובל הפרופ' והכלכלן גרי בקר.
לטענתו של פרופ' בקר אנשים נוטים לבצע פשע על סמך הערכה רציונלית של הפסד או רווח.
בקר טוען שכל אחד פועל מתוך רצון לשמור על האינטרסים שלו ומתוך רצון תמידי ליצור לעצמו יתרון או הישג כלשהו בין אם הוא כלכלי חברתי ובין אחר.
הבעיה של מודל זה שהוא טכני מידי. אם לא היינו פועלים גם מתוך שיקולים מוסריים של רגש ואמון כלפי אנשים אחרים אלא רק מתוך ניתוח רציונלי גרידה היינו עסוקים בלשמור על חפצינו באורח חולני, לא היינו לוחצים יד בשעה שהגענו להסכם, לא היינו מכניסים הביתה חברים ואו שכנים בשעה שאנחנו בחופשה וכו' וכו'.
פרופ' דן אריאלי מיודענו מציג בספרו "האמת על באמת" תפישה אחרת, טענתו המרכזית היא שאת ההתנהגות שלנו מניעים שני כוחות מנוגדים: אנחנו רוצים לתפוש את עצמנו כאנשים הגונים מחד (מוטיבציית האגו) ומאידך אנחנו מעוניינים להרוויח מרמאות כמה שיותר כסף.
בסדרת ניסויים מאלפת הוא מציג כיצד רובנו מרמים קצת ובהרבה הזדמנויות ובו בזמן תופשים את עצמנו כהגונים.
מחקרים, שעקבו אחר דיווח שעות עבודה במשרדי רו"ח ועו"ד לקביעת שכר טרחת לקוח, הצביעו על שקרים קטנים, ניסויים רבים בקרב סטודנטים, שדיווחו על רמת ציונים גבוהה מזו שהושגה, משום שלא נדרשו להציג את גיליון הבחינה לבדיקה.
תביעות ביטוח הן אספקלריה מעניינת להוכיח את התיאוריה להגדלת הנזק.

מתכנן פיננסי אמין

מתכנן פיננסי מוסמך CFP, בין אם הוסמך בארץ או בכל מקום אחר בעולם, כחלק מההסמכה שלו מתחייב לפעול על פי הקוד האתי המחייב כאשר הוא מטפל בלקוחותיו.

קוד אתי זה כמוהו כשבועת היפוקרטס של הרופאים ואלו הם עקרונותיו:

  • שים תמיד את האינטרס של הלקוח בראש סדר העדיפויות שלך טפל בלקוח כאילו מדובר בנכסיך ובכספך.
  • נהג גילוי נאות! בכל פעם שעלולים להיווצר ניגוד אינטרסים עליך להביאם לידיעת הלקוח.

  • נהג בשקיפות מלאה, עליך להביא לידיעת הלקוח את הכשרתך ניסיונך ואת היקף העבודה שנעשית עבורו ישירות על ידי המתכנן ומיהם אנשי המקצוע בהם הוא נעזר במידה ואכן הוא נזקק לכך.

המערכות הפיננסיות בארץ ובעולם יוצרות ניגוד עניינים מובנה בין הלקוח לספקי השירות.

בית ההשקעות יחייב את הלקוח בדמי ניהול גבוהים ככול שניתן על מנת לנהל את תיק ההשקעות שלו. חברות הביטוח יגבו דמי ניהול גבוהים בשעה שיערכו ללקוח תוכניות פנסיה.

הבנקים ידרשו עמלה על כל פעולה בחשבון.

שיטת עבודה המשלמת לספקי השירות ולמתווכים דמי ניהול מהמוצר מייצרת דיסונאנס מובנה במערכות היחסים, משבשת אותם, ומייצרת ברוב המקרים חוסר אמון.

במהלך חיינו, אנו משקיעים זמן רב בחיפוש אחר שותף המתאים – להקמת משפחה, לבניית עסק או לפיתוח קשרים חברתיים. הדבר נכון גם לגבי הבטחת עתידנו ועתיד ילדינו.

על מנת להשיג את יעדי חיינו אנו חייבים למצוא בן ברית, שידע מהן מטרות חיינו ויציב את האינטרסים שלנו בראש סולם העדיפויות. איש מקצוע שינהג בנו ביושר והגינות וילווה אותנו לאורך זמן במקצועיות בהגינות ובנאמנות.

אין מתאים ממתכנן פיננסי מוסמך CFP, המחויב לשבועת היפוקרטס פיננסית על מנת לשמש עבורכם מקל נחייה בשווקים מעורפלים, במציאות מתעתעת ומורכבת. המשתנה בקצב מהיר.

אולי יעניין אותך תכנון פרישה

יש לכם שאלות על תכנון פיננסי? רוצים לדבר עם מתכנן פיננסי? מלאו פרטים בטופס מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.