תכנון מס בפרישה

שיאו של "התכנון הפיננסי" הנו תכנון המס בפרישה.

בכל תוכנית פיננסית תופס "תכנון הפרישה" פרק משמעותי הואיל וזוהי נקודת המפגש והצומת החשובה בחייו של הלקוח. בנקודה זו מסתיים בד"כ פרק החיסכון האקטיבי מכאן ואילך הלקוח צורך ומתקיים ממקורותיו ומתוך כוונה ברורה לא לרדת ברמת החיים. אדם מגיע לגיל פרישה בשיא הונו והוא עושה כל אשר לאל ידו על מנת לשמור את עצמו בשיא אונו.

הפרישה היא מועד בו מתגשמת הלכה למעשה התוכנית הפיננסית זוהי גולת הכותרת של התכנון. כאן באים לידי ביטוי מיומנותו ומקצועיותו של "המתכנן הפיננסי".

כאן יעמדו למבחן הסוגיות הבאות :
1. האם רמת החיים תשמר לתוחלת חיי הלקוח?
2. האם בוצע "תכנון סיכונים" נכון ומערכת ההגנות עמדה במבחן הזמן ואולי יש לשנותה לעתיד לבוא?
3. אילו נכסים יעברו לדור הבא אם בכלל?

בעת מימושם של הכספים והחסכונות הצבורים של הלקוח נכנס משתנה נוסף למשוואה – תשלום מס. המס עלול לגרוע נתח גדול מההון הצבור. כאן יידרש המתכנן לעבודה כירורגיה מדויקת על מנת לוודא אילו נכסים להפוך נזילים בבחינת ראשון ראשון ואחרון אחרון.

על המתכנן לאגור שוב את כל הנכסים ולבחון אילו בעלי סגולות ויתרונות מיסוי,  אילו כספים מוגדרים כסכומי הון ואילו ניתנים למשיכה רק כקצבה (פנסיה לכל החיים ).

במהלך השנים עבר שוק ההון הביטוח והפנסיה מספר שינויי חקיקה ומספר רפורמות. כיוון שכך יש לאתר אילו רפורמות חלו על כספי החיסכון של הלקוח. בכדי לפתור אניגמה זו יש לאתר את כל מקומות העבודה של הלקוח לאורך חייו הפעילים ולבחון אילו כספים נמשכו ואילו יועדו לעת פרישתו. דרך איתור טופסי 161 (דיווח למס הכנסה על עזיבת עבודה) של הלקוח נוכל להתחקות אחר כל מקומות העבודה שלו ולסמן את הכספים הפטורים ואלו החייבים במס.

לאחר ביצוע פעולות איתור מקורות הכסף וזיהוי הכספים החייבים והפטורים ממס, יש לבצע איתור צרכים ללקוח כלומר לברר את רמת ההכנסה הנדרשת על מנת לשמור על רמת החיים לאחר פרישה. לברר צרכים ייחודים נוספים אם יש כאלו על מנת ליעד כספים גם עבורם.

יש לקבוע את ההכנסה החודשית הנדרשת ולהעמיד מולה מקורות למימוש .
על המתכנן לבדוק שוב את מערכת ההגנות של התא המשפחתי לרבות הפחתת סיכוני השקעה ושימור קרנות לסיכונים בלתי צפויים.

מרגע שהלקוח החל לממש את נכסיו הפיננסיים יש לבחון בזהירות את השיקולים של מנהלי ההשקעות בכל מרכיב פיננסי. נכסי דלא ניידי עשויים לעבור תהליך של מכירה לצורך יצירת הכנסה חודשית לחילופין שיקולי שכר דירה פטורים ממס עשויים להביא להחלטה לרכוש בית נוסף על מנת לייצר הכנסה קבועה.

לכל לקוח רצונות מאוויים ותוכניות שונות, לכל אחד עומדים מקורות מגוונים של הכנסה ונכסים פיננסיים כך שעל המתכנן הפיננסי להתאים תוכנית אישית וייחודית שתיקח בחשבון את מקורות ההון תוך שיקול דעת מעמיק ויסודי למרכיבי המס.ישנן דרכים חוקיות להתמודד עם גזירת המס ולהפחיתה במידה ניכרת. תכנון פיננסי מיומן ומקצועי יכול לחסוך ללקוח ממון רב.
זוהי שעת מבחנו של המתכנן.


כתב: ארז לוי, מנכ"ל, מתכנן פיננסי מוסמך C.F.P

אולי יעניין אותך כיצד לבנות תוכנית פרישה?

יש לכם שאלות על תכנון פיננסי? רוצים לדבר עם מתכנן פיננסי? השאירו פרטים בטופס מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.