אל תשפטו כל יום לפי הקציר שקצרתם אלה על פי

אירועי הקורונה לימדו אותנו, שתופעות ה"ברבורים השחורים" לעולם תתרחשנה באופן בלתי מתוכנן ובלתי מתוזמן ובעוצמה בלתי צפויה. אם תופעות אלו יקראו מעתה ואילך וירוסים או נגיפים מלכותיים נושאי כתר עדיין יש הכרח להתכונן אליהם.

הכפר הגלובאלי, המחובר מקצה העולם ועד קצהו ומשתדל לפעול בהרמוניה, עוצר את נשמתו ומנסה להיאבק באויב בלתי נראה ועד כה די חסין. הנגיף משבש את אורחות חיינו ואת איכות חיינו ואף גובה מחיר דמים.

עברנו מלחמות עולם, מלחמות סחר והפצצה אטומית ומשום מה הווירוס הזה נראה לנו כרגע המאיים מכולם. כל משבר, שהשווקים חוו עד כה, התרכז בסקטור מסוים או באזור גיאוגרפי מסוים ( נדל"ן – משבר הסאבפריים ב-2008 או בועת הדוט קום בתחילת שנות האלפיים).

אנו בעיצומו של משבר מתגלגל, שעובר מסקטור לסקטור ממדינה למדינה ומיבשת ליבשת. שתי הכלכלות העצומות, שמשפיעות ומכוונות את הכלכלה העולמית נאבקות בנגיף ועד שמאבקן של אלו יוכתר בהצלחה נמשיך לראות את הכלכלה העולמית והלוקאלית מדממות.

סין יוצאת באיטיות מהמשבר בעוד ארה"ב נכנסת אליו בהיסוס מה ומחשבת את צעדיה בזהירות. בטוחני שרק בשעה,שמעצמות אלו תתגברנה על הנגיף, הכלכלה העולמית תשוב לפרוח ולצמוח. 


ברור לכל, שבמוקדם או במאוחר הנגיף ינוצח. בין אם על ידי חיסון בין אם מההסגר ובין אם מהתחממות מזג האוויר. הנגיף המלכותי הזה משנה בחשאי הרגלים, דרכי חשיבה ואת כללי ההתנהגות שלנו. מפגשים עסקיים נערכים דרך שיחות וועידה, לימודים מקוונים מהבית, עשויים להיות בעתיד, דרך לימוד אפקטיבית לסטודנטים ותלמידי בתי הספר.

עבודה מהבית במרבית חברות ההייטק עשויה להקטין את העומסים בכבישים, נותני שירותים יספקו מענה אנושי יעיל תוך שהם שותים קפה במרפסת ביתם. הרבה יותר שירותים רפואיים לרבות ייעוצים מונגשים מרחוק.

הנגיף הזה, שמפחיד אותנו ומאיים על חיינו, פורש בפנינו אתגרים חדשים ופותח מרחב אפשרויות מגוון ויצירתי, שישפיעו על עתידנו ללא ספק.

בכל שעה אנו סופרים את הנדבקים מהקורונה, את המתים ואת אלו שנאבקים על חייהם, אלא שהנתונים הכלכליים הקשים, אינם זוכים לאותו סיקור ולאותה בולטות תקשורתית. מספר המובטלים הולך ומתעצם בקצב מדאיג, מספר העסקים, שנסגרים, מתרחב. מספר העצמאים, שאינם מסוגלים לשלם את חובותיהם, הולך וגדל.

ברור, כי כתוצאה מהמצב, יותר ויותר אזרחים לא יוכלו לעמוד בהתחייבויותיהם: משכנתאות תפסקנה להשתלם, דמי שכירות לא יגבו, מיסים לא ישולמו ופשיטות רגל יהיו עניין שבשגרה. המשק עוצר בחריקת בלמים מחרישת אוזניים והוא לוחש לנו שעלול להתרחש כאן מיתון כלכלי. קברניטינו חייבים להתעורר מצלצולי האזהרה הללו לפני שיהיה מאוחר מידי.

 

אז מה עושים כעת?

ניהול סיכונים קפדני וזהיר הוא כורח המציאות!!!

כמתכננים פיננסיים שלכם אנו חדורי מטרה להקטין את סיכוני שוק ההון ומנסים למצוא פתרונות יצירתיים על מנת לשמור על ערכם של הנכסים הפיננסיים שלכם.

  • עד כה העברנו את מסלולי החסכון במכשירי ההלוואות החברתיות למסלולים מוטי משכנתאות. הקטנו אמנם את התשואות, אך הקטנו את הסיכון במידה רבה.
  • המלצנו להותיר את מסלולי הגמל וההשתלמות במסלולים הכלליים, כפי שהיו, הואיל ולא ניתן לתזמן את השוק מחד ומאידך מסלולי הגמל וההשתלמות ברוב המקרים סופגים הכי פחות הפסדים ומתקנים את תשואתם הכי מהר.
  • כבר בסוף השנה החולפת חווינו תנודתיות רבה בשווקים ועצבנות יתר ועל כן המלצנו ללקוחות להסיט כספים מקרנות גידור.
  • במסחר מטבעות הקטנו את מסלולי ההשקעה למסלולים ברמות סיכון נמוכות ואנו ממשיכים לעקוב באדיקות אחר אלגוריתם אלו.
  • הקפאנו לעת הזו את פרויקט היזמות במדריד עד יעבור זעם.
  • מרבית אפיקי ההשקעה האלטרנטיביים עדיין מספקים תשואה נאה ואנו בוחנים אותם כל העת.
  • חשוב לציין כי בימים אלו אנו בוחנים מספר אלטרנטיבות השקעה שעשויות לספק תשואות נאות ברמת וודאות גבוהה.

אנחנו זמינים לכל לקוחותינו וממשיכים ליזום שיחות על מנת למנוע טעויות בשיקול דעת או פעולות פזיזות, שעלולות לגרום נזק כללי.

שאלות או בקשות במייל info@adar-fin.co.il 
 

ארז לוי מתכנן פיננסי בכיר בעלים של אדר תכנון פיננשיא בע"מ 

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.