לרגל תקופת החגים החלטנו להוציא כתבה מיוחדת המשלבת בין שני נושאים המעניינים את הישראלים במיוחד, טיסות לחו"ל ומטבעות דיגיטליים.

מרביתנו לא מכירים את השימושים האפשריים של מטבעות הקריפטו השונים ונוטים להתייחס אליהם כהשקעה ספקולטיבית בלבד, אך ככל שעובר הזמן אנו מזהים יותר ויותר גופים משמעותיים בעולם המאמצים את טכנולוגיית הבלוקצ'יין ומטבעות הקריפטו, ולכן על מנת שנוכל להמשיך ולהוביל את לקוחותינו בהצלחה לעבר יעדיהם הכלכליים אנו באדר פיננשיא חוקרים את היתרונות הרבים של שוק הקריפטו.
בחודש יולי האחרון, איתי רוזנטל, מתכנן פיננסי CFP ממשרדינו החליט לצאת לטיול באירופה ולבדוק עד כמה יוכל לממן את הטיול באופן ישיר דרך מטבעות קריפטו, להלן רשמיו:
"במשך שנים אני שומע שמטבעות קריפטו הם העתיד ושבקרוב מאוד נוכל להשתמש בהם באופן יום יומי. היות ואני גם חובב טיולים וגם חובב את שוק הקריפטו החלטתי לבדוק האם בשנת 2021 אוכל לממן את הטיול באופן ישיר דרך מטבעות וירטואלים, ואם כן עד כמה זה פשוט לאדם הממוצע?
מבחינתי אם אוכל לרכוש כרטיסי טיסה,להזמין חדרים בבתי מלון ולשלם על פעילויות שונות במטבעות קריפטו זה עשוי להיות מאתגר . ולמה? מפני שגם אם אחזיק במניות של טסלה לא אוכל לקנות איתן רכב טסלה, וגם אם אחזיק במניות של אפל לא אוכל לרכוש באמצעותן את האייפון החדש ובטוח שלא אוכל לשלם את המנוי החודשי לנטפליקס דרך רכישת מניות של נטפליקס.

אצטרך קודם כל למכור את אותם המניות עבור שקל/דולר/פסו מקסיקני ורק אז אוכל לרכוש את המוצר והשירותים. גם אחזקה של חביות נפט ואונקיות זהב לא תאפשר לי לרכוש מוצרים ושירותים באופן ישיר ונוח. אבל אם דרך השקעה ואחזקה במטבעות דיגיטליים אוכל לרכוש באופן ישיר מוצרים ושירותים אשר מבחינתי הם בעלי ערך, זהו יתרון מובהק על פני כל שוק אחר.
אז מה עשיתי?
לפני שהזמנתי את כרטיס הטיסה שלי מתל אביב לאוסטריה חקרתי באינטרנט כיצד ניתן לשלם עבור כרטיסי טיסה בקריפטו. המחקר  מיקד אותי ב3 אפשרויות טובות, אך לאחר התנסות קצרה וקריאת ביקורות של משתמשים בחרתי את פלטפורמת travala.com. מדובר בסטארטאפ קריפטו בתחום התיירות שנוסד בשנת 2017 ומגובה על ידי בורסת הקריפטו הגדולה בעולם Binance. האתר שלהם נעים ופשוט לשימוש, יש להם שירות לקוחות בצ'אט 24/7 (שהתגלה כקריטי כשהתבטלה לי טיסה ונאלצתי להתכתב איתם ב1 לפנות בוקר) ולפלטפורמה יש מטבע קריפטו פנימי ומוכר בשם AVA.

ממש רגע לפני שעמדתי להזמין את הכרטיס ראיתי שיש להם תכניות "חבר מועדון" שנקראות SMART בהן אתה מפקיד כמות מסויימת של מטבעות AVA בפיקדון פנימי ובתמורה אתה זכאי להנחות, החזרים על הזמנות והטבות נוספות שאחת מהן היא קבלת ריבית שנתית בגובה 8% על ההפקדה (לצערי אפשרות זו בוטלה בתחילת חודש אוגוסט ) וחשוב לא פחות, הפיקדון נזיל לגמרי לאחר 30 יום בלבד.

סה"כ התוכנית נשמעה טובה ומתגמלת אך מהיכרותי עם שוק הקריפטו התנודתי הרבה יכול לקרות ב30 יום, וישנו סיכון בלתי מבוטל שאם ארכוש מטבעות AVA כדי להפקיד אותם בפיקדון, אני עלול להתעורר לאחר 30 יום ואראה שהם איבדו מערכם ואז כל ההנחות וההטבות שחבר המועדון מקנה פשוט לא יהיו שוות את זה.

ולכן, פתחתי את הגרף של AVA אל מול דולר דיגיטלי USDT(מטבע מסוג Stable coin צמוד דולר) ולאחר ניתוח של הגרף החלטתי שיש פוטנציאל די גבוה לעליה בערך המטבע בתקופה הקרובה. בתור מתכנן פיננסי CFP הסתכלתי על התמונה הרחבה והערכתי את הסיכוי אל מול הסיכון.

ראיתי אפשרות לשלם במטבעות קריפטו, קבלת הנחות והחזרי קאשבק על הזמנות, קבלת ריבית חודשית על עצם ההפקדה(שאינה קיימת עוד) ואפשרות למכור את המטבעות בשווי גבוה יותר תוך 30 יום במידה וערכם יעלה, אל מול הסיכון שערך המטבעות ירד בתקופה זו, סיכון שהפלטפורמה תקרוס או תברח עם הכסף שלי או שתתגלה בעיה כלשהי בהזמנת טיסות ובתי מלון דרך תשלום בקריפטו.
החלטתי ללכת על זה ונרשמתי לרמה הגבוהה ביותר של חבר המועדון – רמה 5. השתמשתי במטבעות USDT ורכשתי 2500 מטבעות AVA  במחיר של 1.7 דולר למטבע ושלחתי אותם לפיקדון. סה"כ הכנסתי 4250$ לפיקדון והם נעולים למשך 30 יום.
זהו עכשיו אני חבר מועדון ואני עומד להזמין כרטיס טיסה לאוסטריה, מזין את הפרטים שלי, מגיע לאפשרויות התשלום ולא מאמין למה שרואות עיני. ניתן לשלם בלמעלה מ50 מטבעות קריפטו שונים, תשלום במטבעות AVA מקנה הנחה נוספת של 0.75% וניתן אפילו לשלם ישירות מתוך חשבון המסחר בבורסאת Binance ובורסת Crypto.com, גן עדן לכל חובבי עולם הקריפטו.

חלטתי לשלם על הכרטיס בביטקוין ..וזהו..לאחר 10 דקות קיבלתי מייל שההזמנה אושרה, עשיתי צ'ק אין באינטרנט הגעתי לדלפקים בשדה ועליתי לטיסה רשמית של חברת Aegean. לאורך חודש של טיולים ומעבר בין מדינות, הזמנתי 6 כרטיסי טיסה דרך פלטפורמת TRAVALA וטסתי בלי בעיה בטיסות רשמיות של חברות Lufthansa ,KLM, LOT וארקיע הישראלית… הזמנתי גם חדרים בבתי מלון בפולין ובצ'כיה ואפילו כמעט שילמתי בביטקוין על סיור מאורגן למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו(ברגע האחרון שיניתי תכניות).
חבר המועדון הקנה הנחות על הזמנת טיסות ובתי מלון(דולרים בודדים לכל הזמנה), קיבלתי קאשבקים על ההזמנות ואפילו קיבלתי בונוס חודשי של ההפקדה בפיקדון(שלא קיים יותר)…אך הרגע המשמעותי ביותר היה בעת שבירת הפיקדון.

לאחר 30 יום כל מטבע AVA היה שווה 3.16$, עליה של 85% מרגע ההפקדה שלי במחיר של 1.7$. וכך לאחר חודש, הפכה הפקדה של 4250$ דולר בפיקדון לסכום של 7860$ ורווח של 3610$(לפני מס כמובן)
ומה לגבי תשלומים בבתי קפה,מסעדות וחנויות?

ובכן, לטעמי הפתרונות עדיין לא טובים מספיק. ישנן אפשרויות להשתמש בכרטיסי אשראי המחוברים ישירות לארנק דיגיטלי ולשלם בקריפטו אך נכון לרגע זה מרבית החברות לא תומכות בישראל וטרם גיליתי אפליקציית תשלומים בקריפטו המאפשרת לי לשלם בכל מקום בעולם.
 

ולסיכום:
מסתבר שזה די פשוט להזמין כרטיסי טיסה, בתי מלון וסיורים בעולם באמצעות תשלום במטבעות קריפטו. ישנן חברות תעופה ותיירות אשר יאפשרו לכם לשלם בקריפטו  דרך האתר הרשמי שלהם, אך המבחר הגדול ביותר יהיה דרך חברות כמו TRAVALA שמחזיקות בהסכמים עם חברות תעופה ובתי מלון ומציגות מגוון רחב יותר של אפשרויות.
שוק הקריפטו הוא שוק מתפתח ומלא הזדמנויות, הוא פותח בפנינו טכנולוגיות ואפשרויות פיננסיות חדשות אך הוא לא חף מסיכונים. מדובר בשוק תנודתי וללא רגולציה ולכן טרם רכישת מטבעות דיגיטליים יש להתייעץ עם מומחים ויש לוודא שאתם שולטים בכלים הטכנולוגיים שמאפשרים להתנהל בו בבטחה."

 

ראיון שערכנו עם איתי רוזנטל מתכנן פיננסי CFP מקבוצת אדר פיננשיא

נשמח לעזור בכל שאלה

שדה אליהו 2 , ראשון לציון
ראשון לציון 7528863

טלפון: 03-9520400
וואטסאפ: 054-2370400
פקס: 03-9520300

מייל: info@adar-fin.co.il
בימים א' – ה'
בין השעות 17:00 – 08:00

הצטרפות לניוזלטר

הצטרפו עכשיו לקהילת הניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים  על חדשות אירועים וטיפים.